Blog

19 marca 2017

Jak odpowiednio przygotować dekoracje ze sztucznych skał w ZOO

Zapewnienie odpowiednich warunków dla zwierząt w zoo jest bardzo ważną kwestią. Powinny mieć one odwzorowane naturalne otoczenie, przypominające środowisko w którym występują. Reprodukując biotop, każdy szczegół ma tutaj ogromne znaczenie.
Istotne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, oraz użycie właściwego podłoża wybiegów dla zwierząt, które powinny czuć się jak najbardziej komfortowo. Pozytywnie wpłynie to na ich psychikę, a także na zdrowie. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu, będą przeżywały mniej stresu. Zastosowanie dekoracji skalnych w zoo jest bardzo ważnym aspektem. Używając ich możemy stworzyć środowisko, które jest bardzo zbliżone do naturalnego, w którym występują dane gatunki. Sztuczne skały zwiększają również aktywność fizyczną zwierząt, które często wspinają się na nie. Warto jest rozplanować dekoracje w taki sposób, aby to umożliwiały. Idealnie dopełnia to całe środowisko i sprawia, że zwierzęta czują się w tym miejscu komfortowo. Łatwiej jest im znieść bycie w centrum uwagi, oraz ciągłe zainteresowanie ludzi.

Odpowiednie rozplanowanie dekoracji to podstawa

Wybiegi powinny być również dostosowane do rozmiarów zwierzęcia, a także jego potrzeb ruchowych. Nie mogą być za małe ponieważ negatywnie wpłynie to na sprawność oraz zdrowie zwierzęcia. Jego psychika również na tym ucierpi. Zwierzęta potrzebują odpowiedniej ilość ruchu. Wybieg, który dopasowany jest do ich potrzeb, będzie w stanie dać im możliwość realizacji jego naturalnych potrzeb.  Nie sposób zapomnieć również o tym, aby wybiegi były rozplanowane w taki sposób, aby umożliwiały ukrycie się, przed byciem na ciągłym widoku.

Afrykarium strefa Kongo sztuczne głazy i legowisko krokodyli

Reprodukcja biotopu Kongo. Wybieg został wybudowany tak, aby odwzorować naturalny habitat krokodyli. Powalone drzewo jest wykonane z zapraw cementowych. Daje krokodylom schronienie jak i rozdziela wybieg na dwie oddzielne części. Wybudowane zostało również legowisko dla krokodyli, w którym mogą się schronić, przed byciem na ciągłym widoku.

afrykarium sztuczne głazy i skały wybieg uchatek

Budowa wybiegu dla uchatek, miała im zapewnić możliwość korzystania z kamienistej plaży. W naturze uchatki odpoczywają leżąc i wygrzewając się na skałach.

Afrykarium krokodyl na sztucznym drzewie

Sztuczne drzewo zanurzone w wodzie, służy krokodylom jako miejsce na którym mogą odpocząć – zupełnie tak jak to czynią w naturze.

Imitacje skalne, Poradnik

Podobne Wpisy