Blog

1 lutego 2021

Skalny dom – Villa Troglodyte w Monaco

Inspiracje architektoniczne najlepiej czerpać z natury.

Takie credo przyświecało Jean-Pierre Lott – architektowi tego niesamowitego budynku zlokalizowanego w Monaco. Budowa willi troglodyta stawia pytanie o stosunek człowieka do natury, od natury po kulturę: jak można wyrzeźbić dom ze skały, wtapiając budynek w krajobraz nie zmieniając go.

Słowo „troglodyta” dosłownie przetłumaczone z języka francuskiego oznacza „mieszkać w jaskini”.

Rezydencja rzeczywiście znajduje się wewnątrz skały, a wnętrza są urządzone w stylu organicznym. Architekt postanowił dokonać niemożliwego – „zaprzyjaźnić się” z naturą i zaawansowaną myślą inżynierską.

Wyzwaniem tego projektu było dopasowanie domu do krajobrazu poprzez pracę z nim, a nie przeciwko niemu.

Dlatego projektowanie przebiegało w pewnym sensie wstecz. Najpierw została zaprojektowana bryła formacji skalnej, we wnętrzu której miał znaleźć się dom. Założeniem było to aby budowla wtapiała się w krajobraz i była niedostrzegalna na pierwszy rzut okiem.

Budynek powstawał wokół idei budowy groty skalnej.

Samo wejście do domu ma stwarzać wrażenie wejścia do jaskini, poprzez umiejscowienie go w szczelinie skalnej. Z tego miejsca przez kładkę wchodzi się bezpośrednio na halę basenową. Basen jest metaforą podziemnego jeziora. Oświetlenie hali basenowej jest tak zaprojektowane, aby naturalne światło wpadało poprzez dużą szczelinę biegnącą przez całą wysokość domu.

Odniesienie do podziemnego świata.

Cała komunikacja biegnąca przez dom i łącząca wszystkie pokoje, jest zorganizowana wokół tego pęknięcia w skale.Pomieszczenia tego domu są również oświetlane przez okna znajdujące się w szczelinach sztucznej skały, stanowiącej powłokę tego budynku.

Pęknięcia skalne stanowią integralną część skały i podobnie jak obrazy, tworzą dialog pomiędzy tym co naturalne a tym co zostało zbudowane przez człowieka.

Naturalne skały zostały zachowane na parterze.

Na wyższych kondygnacjach budynku zostały wybudowane sztuczne skały z zachowaniem naturalnej tekstury kamienia, w którym został wybudowany dom. Zaprojektowane formy wraz z odtworzoną roślinnością podkreślają naturalne cechy skał, spękań i ubytków nie pozostawiając wrażenia że ma się do czynienia z imitacją skał.

Umiejętne połączenie sztucznych skał z naturalnymi.

Ponad połowa powierzchni zewnętrznej budynku nie jest dziełem natury, ale umiejętnym odtworzeniem faktury skał, które występują w tym miejscu. Umiejętne skomponowany projekt i doskonała realizacja, uczyniły ten budynek jedną z atrakcji Monaco, jak i również źródło inspiracji wielu architektów na całym swiecie.

Ciekawostki

Podobne Wpisy