Blog

25 grudnia 2022

Historia branży tematyzacyjnej w pigułce

Branża tematyczna, która swoim zakresem obejmuje projektowanie oraz budowę wciągających środowisk i niezapomnianych wrażeń, ma długą i bardzo zróżnicowaną historię.

Początki przemysłu tematyzacyjnego sięgają wystaw Światowych Targów z XIX i początku XX wieku, które obejmowały wyszukane, tematyczne ekspozycje i atrakcje zaprojektowane w celu zaprezentowania najnowszych innowacji i osiągnięć kulturalnych różnych krajów i branż. Wystawy te położyły podwaliny pod wiele zasad i technik stosowanych w nowoczesnych tematyzacjach, takich jak opowiadanie historii (storytelling), wciągające środowiska i technologia w celu zaangażowania i dla rozrywki publiczności.

XIX wiek, to również czas kiedy to pierwsze parki rozrywki zostały otwarte w Europie i Stanach Zjednoczonych. W tym czasie tematyzacja była ograniczona do dekoracji i elementów wystroju, takich jak sztuczne skały i rzeźby, które miały na celu nadać parkom bardziej atrakcyjny wygląd.

Trzy pierwsze pełnoprawne parki rozrywki w naszym dzisiejszym rozumieniu, które zostały otwarte w XIX wieku i na początku XX wieku to:

  1. Tivoli Gardens w Kopenhadze – otwarty w 1843 roku, jest to jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie. Znajduje się w centrum miasta i oferuje szereg atrakcji, takich jak karuzele, kolejki górskie i pokazy teatralne.
  2. Blackpool Pleasure Beach w Anglii – otwarty w 1896 roku, jest to jeden z najstarszych parków rozrywki w Wielkiej Brytanii. Znajduje się nad morzem i oferuje szereg atrakcji, takich jak karuzele, huśtawki i kolejki górskie. W parku znajduje się również słynna kolejka The Big One, która jest jedną z najwyższych kolejek górskich w Europie.
  3. Luna Park w Coney Island w Nowym Jorku – otwarty w 1903 roku, był to pierwszy park rozrywki w Stanach Zjednoczonych, który oferował szereg atrakcji, takich jak karuzele, huśtawki i kolejki górskie.

W XX wieku technologia zaczęła się rozwijać, co pozwoliło na bardziej zaawansowane formy tematyzacji. Parki rozrywki zaczęły wprowadzać coraz bardziej realistyczne atrakcje, takie jak kolejki górskie i symulatory lotu. Tematyzacja stała się ważnym elementem projektowania parków rozrywki i stała się integralną częścią ich sukcesu.

W połowie XX wieku branża tematyczna rozwijała się w szybkim tempie, przenikając do coraz większej liczby obszarów i sektorów

Otwarcie Disneylandu w 1955 roku było ważnym krokiem w rozwoju tej branży, ponieważ było to pierwsze miejsce, w którym zostało zaprezentowane szerokie spektrum atrakcji i środowisk tematycznych, zaprojektowanych tak, aby zanurzyć odwiedzających w wybranym świecie lub historii. Od tego czasu branża tematyczna nieustannie się rozwijała i ewoluowała, oferując coraz bardziej zaawansowane i immersyjne doświadczenia dla swoich gości. Obecnie tematyczne parki rozrywki, muzea, restauracje i inne obiekty są popularne na całym świecie, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród turystów, jak i miejscowej społeczności. Branża tematyczna jest obecnie ważnym sektorem gospodarki, oferując liczne możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego dla ludzi z różnych dziedzin i specjalizacji.

Otwarcie Disneylandu w roku 1955, źródło: CBS 8 San Diego

W ciągu dziesięcioleci, przemysł tematyczny rozwijał się i ewoluował. Obecnie obejmuje szerszy zakres zastosowań jak  parki rozrywki, muzea, tematyczne restauracje i bary, powierzchnie handlowe ogrody zoologiczne i wiele innych. Branża obejmuje również szeroki zakres dyscyplin, w tym architekturę, projektowanie, inżynierię i technologię, które współpracują ze sobą, aby tworzyć wciągające i niezapomniane wrażenia dla odbiorców na całym świecie.

Projektanci tematyzacji tworzą wyjątkowe projekty dla gości poprzez angażujące wszystkie zmysły, wykorzystując najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Branża tematyzacyjna stale się rozwija i ewoluuje, aby zaspokoić rosnące oczekiwania gości obiektów tematycznych.

Od czasu wielkiego otwarcia Disneylandu w 1955 roku pojawiło się wiele interesujących projektów tematycznych, które przyciągnęły uwagę opinii publicznej i profesjonalistów z branży.

Oto kilka przykładów znaczących projektów tematycznych, które zostały ukończone od czasu otwarcia Disneylandu:

  1. Epcot: Otwarty w 1982 roku, Epcot to park rozrywki znajdujący się w Walt Disney World Resort na Florydzie. Obejmuje dwa główne obszary: Future World, który bada innowacje technologiczne i kwestie środowiskowe, oraz World Showcase, który celebruje kulturę i historię różnych krajów na całym świecie.
  2. Universal Studios Florida: Otwarty w 1990 roku Universal Studios Florida to park rozrywki położony w Orlando na Florydzie. Słynie z wciągających atrakcji o tematyce filmowej, takich jak Czarodziejski świat Harry’ego Pottera i The Simpsons Ride.
  3. The Venetian i The Palazzo: te dwa połączone ze sobą ośrodki hotelowo-kasynowe w Las Vegas w stanie Nevada znane są z wyszukanej tematyki inspirowanej architekturą i kulturą Wenecji we Włoszech.
  4. Harry Potter i Zakazana Podróż: Ta popularna atrakcja, która znajduje się w Czarodziejskim Świecie Harry’ego Pottera w Universal’s Islands of Adventure i Universal Studios Hollywood, znana jest z wciągającej, najnowocześniejszej tematyki, która przenosi odwiedzających w świat Harry’ego Pottera.
  5. Millennium Falcon: Smugglers Run: Ta popularna atrakcja w Disneylandzie Star Wars: Galaxy’s Edge znana jest z wysoce realistycznego motywu, który pozwala odwiedzającym wejść na pokład i pilotować kultowy statek kosmiczny Millennium Falcon.

To tylko kilka przykładów z wielu interesujących projektów tematycznych, które zostały ukończone od czasu wielkiego otwarcia Disneylandu w 1955 roku. Branża tematyczna rozwijała się i wprowadzała innowacje przez lata, a z pewnością będzie o wiele więcej ekscytujących projektów tematycznych w przyszłości.

Ciekawostki

Podobne Wpisy