Blog

9 stycznia 2017

Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych

Budowa sztucznych skał wzorowanych na naturalnych, jest fascynującym i kreatywnym procesem. Techniki wytwarzania sztucznego kamienia, są znane od wielu lat. A budowa takich dekoracji jest również ekonomicznie uzasadniona. Chyba najczęstszym pytaniem jakie słyszymy to: dlaczego budować sztuczne skały a nie zastosować naturalnych kamieni lub głazów, przecież jest ich pod dostatkiem. Wydawało by się to racjonalnym rozwiązaniem, ale niestety tak nie jest.

Naturalne głazy, które można znaleźć w lasach czy na polach są zbyt ciężkie i nieporęczne. Oczywiście można wykorzystać takie kamienie ale nie na większą skalę, ze względu na:

  1. Koszty logistyczne.
  2. Brak możliwości dopasowania tekstury i koloru do innych skał.
  3. Łączenie wielu naturalnych kamieni nie daje efektu jednego wielkiego głazu.

Jedynym racjonalnym wyjściem jest wytworzenie skał w miejscu przeznaczenia. Dzięki czemu rozwiązuje się wszystkie wyżej wspomniane problemy.

Na co warto zwrócić uwagę przed budową skał

W trakcie budowy dowolnego typu kreacji przestrzennych, można w bardzo przemyślany i elastyczny sposób, dopasować projekt do otaczającego krajobrazu.  Skały buduje się tak aby w naturalny sposób wpasowały się w przestrzeń, oraz żeby nie wyglądały sztucznie. Należy wcześniej przygotować plan rozmieszczenia i do niego dopasować odpowiednie podbudowy, o których już wspomniałem w poprzednim wpisie na naszym blogu.

Sztuczne skały mogą spełniać wiele funkcji użytecznych. Z ich wykorzystaniem można budować donice dla kwiatów, które wyglądają na naturalne twory geologiczne. Kaskady wodne i stawy zyskują naturalny charakter, dzięki nim w bardzo efektowny sposób maskuje się różnego typu infrastrukturę jak pompy, rury oraz innego typu sprzęt, na przykład basenowy, który ze względów estetycznych warto zamaskować.

Zalety sztucznych skał z betonu

  1. Odporność na zmienne warunki pogodowe.
  2. Przyjazne środowisku.
  3. Możliwość tworzenia skał dowolnych kształtów i rozmiarów.
  4. Różnorodność tekstur i kolorów.
  5. Możliwość tworzenia dużych struktur, dostosowanych do otoczenia.
  6. Z czasem sztuczne skały stają się podłożem dla porostów i mchów, dzięki czemu wyglądają na naturalne.

W porównaniu z naturalnym kamieniem, sztuczne skały oferują możliwość realizacji praktycznie dowolnego projektu, który byłby ekonomicznie nieuzasadniony, jeżeli miałby zostać wykonany z użyciem prawdziwych skał. Również dzięki zastosowaniu betonu do wytworzenia skał, bardzo ciężko jest odróżnić twory sztuczne od prawdziwych.

Stosując odpowiednie techniki rzeźbiarskie oraz  pigmenty i barwniki, można uzyskać kolory i teksturę granitu, piaskowców, łupka, dolomitu itp. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie jedyną granicą jest wyobraźnia.

Wodospad nad basenem
Kaskada ogrodowa
kominek ze sztucznego kamienia
sztuczny głaz w zoo

Imitacje skalne

Podobne Wpisy