sKalisty – sztuczne skały https://skalisty.pl Sat, 29 Sep 2018 12:11:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://static.skalisty.pl/uploads/2016/11/cropped-skalisty_blog_sitelogo-32x32.png sKalisty – sztuczne skały https://skalisty.pl 32 32 Oglądamy wolierę przeznaczoną do modernizacji w Warszawskim ZOO https://skalisty.pl/2018/08/woliera-modernizacja-warszawskim-zoo/ https://skalisty.pl/2018/08/woliera-modernizacja-warszawskim-zoo/#respond Mon, 20 Aug 2018 10:54:38 +0000 https://skalisty.pl/?p=2880 Niedawno zostaliśmy zaproszeni na spotkanie w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym w związku z planowaną modernizacją woliery w budynku ptaszarni. Naturalnie takich zaproszeń się nie odrzuca i po kilku godzinach jazdy z Wrocławia, byłem juz na wstępnej wizji lokalnej. W budynku ptaszarni przygotowane zostały dwa pomieszczenia, które zostały ze sobą połączone poprzez wykucie otworu w ścianie rozdzielającej …

Artykuł Oglądamy wolierę przeznaczoną do modernizacji w Warszawskim ZOO pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Niedawno zostaliśmy zaproszeni na spotkanie w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym w związku z planowaną modernizacją woliery w budynku ptaszarni. Naturalnie takich zaproszeń się nie odrzuca i po kilku godzinach jazdy z Wrocławia, byłem juz na wstępnej wizji lokalnej.

W budynku ptaszarni przygotowane zostały dwa pomieszczenia, które zostały ze sobą połączone poprzez wykucie otworu w ścianie rozdzielającej woliery. Z tego co się do się dowiedziałem, wybieg ten był wyłączony z ekspozycji już od dłuższego czasu i czekał w „zamrażarce” na kogoś, kto odpowiednio się nim zajmie. Co tu dużo pisać – stan zastany to same ściany z ziejącym otworem pełniącym funkcję łącznika z sąsiednim pomieszczeniem i posadzka. Jako że jeden obraz jest wart tysiąca słów poniżej zdjęcia, dokumentujące stan woliery.Bardzo mnie ucieszyło, że ZOO ma już pewne oczekiwania dotyczące samej tematyzacji wybiegu. Główną inspiracją były świątynie Angkor Wat w Kambodży. Oczekiwania były na dosyć wysokim poziomie a zakładany efekt miał przykuwać uwagę zwiedzających. Dlatego też postawiłem na budowę imitacji świątyni z reliefami i rzeźbą głowy buddy, które są głównym motywem prawdziwych świątyń Angkoru. Istotną częścią projektu było zagospodarowanie przestrzeni łączącej oba pomieszczenia w taki sposób aby nie wyglądało to sztucznie i tak, aby zakryć stare instalacje przebiegające w rurze, która była w bardzo eksponowanym miejscu.
Jednak sam temat wybiegu pozwalał na wykorzystanie wielu zabiegów, które doskonale zamaskują takie miejsca. Po szybkim omówieniu kształtu planowanej zabudowy, już po powrocie powstały pierwsze koncepcje i finalnie powstała taka prosta wizualizacja.Modernizacja obejmować będzie:

 1. Pokrycie ściany imitacją bloków skalnych i wykonanie donic w niektórych blokach
 2. Wykonanie „dachu świątyni” z reliefem na zabudowie wentylacji
 3. Rzeźba głowy Buddy, wykonanej z bloków kamiennych
 4. Budowa bramy pomiędzy pomieszczeniami wybiegów
 5. Wykonanie korzeni drzewa figowego, które będą przerastały bramę świątynną
 6. Budowa sadzawki dla ptaków z odpływem wody podłączonym do kanalizacji
 7. Budowa sztucznego drzewa z systemem korzeniowym, który ma rozchodzić się przez całą szerokość woliery. Pomiędzy korzeniami mają znaleźć się donice
 8. Montaż naturalnych lian

Po omówieniu kilku szczegółów dotyczących samej technologii wykonania zabudowy i podpisaniu umowy, przystąpiliśmy do pakowania walizek, wynajęcia mieszkania i szybkiej przeprowadzki do Warszawy na czas prowadzonych prac. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Artykuł Oglądamy wolierę przeznaczoną do modernizacji w Warszawskim ZOO pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2018/08/woliera-modernizacja-warszawskim-zoo/feed/ 0
Jak odpowiednio przygotować dekoracje ze sztucznych skał w ZOO https://skalisty.pl/2017/03/przygotowanie-dekoracji-skalnych-zoo/ https://skalisty.pl/2017/03/przygotowanie-dekoracji-skalnych-zoo/#respond Sun, 19 Mar 2017 13:28:10 +0000 https://skalisty.pl/?p=2730/ Zapewnienie odpowiednich warunków dla zwierząt w zoo jest bardzo ważną kwestią. Powinny mieć one odwzorowane naturalne otoczenie, przypominające środowisko w którym występują. Reprodukując biotop, każdy szczegół ma tutaj ogromne znaczenie. Istotne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, oraz użycie właściwego podłoża wybiegów dla zwierząt, które powinny czuć się jak najbardziej komfortowo. Pozytywnie wpłynie to na ich psychikę, …

Artykuł Jak odpowiednio przygotować dekoracje ze sztucznych skał w ZOO pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Zapewnienie odpowiednich warunków dla zwierząt w zoo jest bardzo ważną kwestią. Powinny mieć one odwzorowane naturalne otoczenie, przypominające środowisko w którym występują. Reprodukując biotop, każdy szczegół ma tutaj ogromne znaczenie.

Istotne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, oraz użycie właściwego podłoża wybiegów dla zwierząt, które powinny czuć się jak najbardziej komfortowo. Pozytywnie wpłynie to na ich psychikę, a także na zdrowie. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu, będą przeżywały mniej stresu. Zastosowanie dekoracji skalnych w zoo jest bardzo ważnym aspektem. Używając ich możemy stworzyć środowisko, które jest bardzo zbliżone do naturalnego, w którym występują dane gatunki. Sztuczne skały zwiększają również aktywność fizyczną zwierząt, które często wspinają się na nie. Warto jest rozplanować dekoracje w taki sposób, aby to umożliwiały. Idealnie dopełnia to całe środowisko i sprawia, że zwierzęta czują się w tym miejscu komfortowo. Łatwiej jest im znieść bycie w centrum uwagi, oraz ciągłe zainteresowanie ludzi.

Odpowiednie rozplanowanie dekoracji to podstawa

Wybiegi powinny być również dostosowane do rozmiarów zwierzęcia, a także jego potrzeb ruchowych. Nie mogą być za małe ponieważ negatywnie wpłynie to na sprawność oraz zdrowie zwierzęcia. Jego psychika również na tym ucierpi. Zwierzęta potrzebują odpowiedniej ilość ruchu. Wybieg, który dopasowany jest do ich potrzeb, będzie w stanie dać im możliwość realizacji jego naturalnych potrzeb.  Nie sposób zapomnieć również o tym, aby wybiegi były rozplanowane w taki sposób, aby umożliwiały ukrycie się, przed byciem na ciągłym widoku.

Afrykarium strefa Kongo sztuczne głazy i legowisko krokodyli

Reprodukcja biotopu Kongo. Wybieg został wybudowany tak, aby odwzorować naturalny habitat krokodyli. Powalone drzewo jest wykonane z zapraw cementowych. Daje krokodylom schronienie jak i rozdziela wybieg na dwie oddzielne części. Wybudowane zostało również legowisko dla krokodyli, w którym mogą się schronić, przed byciem na ciągłym widoku.

afrykarium sztuczne głazy i skały wybieg uchatek

Budowa wybiegu dla uchatek, miała im zapewnić możliwość korzystania z kamienistej plaży. W naturze uchatki odpoczywają leżąc i wygrzewając się na skałach.

Afrykarium krokodyl na sztucznym drzewie

Sztuczne drzewo zanurzone w wodzie, służy krokodylom jako miejsce na którym mogą odpocząć – zupełnie tak jak to czynią w naturze.

Artykuł Jak odpowiednio przygotować dekoracje ze sztucznych skał w ZOO pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2017/03/przygotowanie-dekoracji-skalnych-zoo/feed/ 0
Jak zrobić sztuczne skały z hypertufy. https://skalisty.pl/2017/02/zrobic-sztuczne-skaly-hypertufy/ https://skalisty.pl/2017/02/zrobic-sztuczne-skaly-hypertufy/#respond Thu, 16 Feb 2017 00:00:39 +0000 https://skalisty.pl/?p=2635/ Czy można w łatwy sposób zrobić sztuczne skały we własnym zakresie?  Z takim pytaniem muszę mierzyć się dosyć często. Prawda jest taka, że jeżeli nie planuje się budowy sporych rozmiarów kamieni, to z powodzeniem można wykonać taką pracę we własnym zakresie. W tym wpisie ujawnię nieco tajników naszej pracy i podpowiem jak łatwo i przyjemnie …

Artykuł Jak zrobić sztuczne skały z hypertufy. pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Czy można w łatwy sposób zrobić sztuczne skały we własnym zakresie?  Z takim pytaniem muszę mierzyć się dosyć często. Prawda jest taka, że jeżeli nie planuje się budowy sporych rozmiarów kamieni, to z powodzeniem można wykonać taką pracę we własnym zakresie.

mini skalniak ze sztucznego kamienia hypertufaW tym wpisie ujawnię nieco tajników naszej pracy i podpowiem jak łatwo i przyjemnie wykonać skały ogrodowe na własną rękę. Jeżeli nie chcesz nadwyrężyć swojego kręgosłupa, dźwigając polne kamienie do swojego ogrodu, ani nie zrujnować swojego konta zakupami w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych, to najprostszą metodą jest zakasać rękawy i wybudować sztuczne skały własnymi rękami. Przy okazji można wyżyć się nieco artystycznie i do tego uzyskać taką formę głazów o jaką nam chodzi.

Najprostszą domową metodą wyprodukowania kamieni ogrodowych jest zastosowanie tak zwanej hypertufy. Mimo dosyć egzotycznej nazwy, jest to określenie na mieszankę cementu z kruszywem jak piach lub żwir oraz torfu.

Zastosowanie takiego składu daje bardzo ciekawe efekty:

 1. Bez używania sztucznych barwników uzyskuje się odcienie ciemnych brązów i czerwieni, które wyglądają bardzo naturalnie
 2. Skały, donice, proste rzeźby oraz inne dekoracje ogrodowe, wykonane z takiego materiału mają tendencję do naturalnego pokrywania się porostami. Bardzo szybko uzyskuje się efekt postarzenia.
 3. Torf powoduje że waga naszego dzieła jest dużo mniejsza, niż gdyby wykonać je wyłącznie z betonu

Do pracy przy wytwarzaniu dekoracji z hypertufy można użyć wcześniej przygotowanych form z kartonu, folii aluminiowej czy styropianu. Można użyć wielu ogólnie dostępnych materiałów, które mamy akurat pod ręką do formowania kształtu.

Jak zrobić sztuczne skały z hypertufy.

W tych kilku prostych krokach postaram się przedstawić jak powinno się prawidłowo przystąpić do prac nad naszymi dekoracjami ogrodowymi.

 1. Przygotuj formę, która posłuży do ukształtowania sztucznego kamienia. Najlepiej, żeby było to pudełko, rozmiarami zbliżone do tego co chcemy zrobić. Można użyć pojemników z kartonu, styropianu czy drewna. Wnętrze pojemnika należy pokryć starymi gazetami, kawałkami nieregularnie połamanego styropianu. Chodzi o to żeby uzyskać nierówny ale zbliżony kształt do kamienia. Przykryj tak przygotowaną formą pogiętą folia aluminiową i przyklej ją do brzegów pudełka. Tak przygotowaną formę można jeszcze wyłożyć od środka folią lub starym płótnem.
 2. Załóż gumowe rękawice
 3. Wymieszaj na sucho trzy miarki kruszywa (perlit, żwirek lub piach), trzy miarki torfu i dwie miarki cementu najlepiej portlandzkiego. Mieszanka będzie gotowa do dodania wody, kiedy uzyska się jednolitą mieszankę. Dodaj powoli niewielka ilość wody i mieszaj. Tutaj należy uważać, jeżeli doda się zbyt dużo wody wtedy mieszanka będzie nieodpowiednia. Należy przestać dodawać wody, kiedy konsystencja masy będzie przypominała gęste ciasto. Gotowa masa powinna być plastyczna wtedy jest gotowa.
 4. Przelej tak przygotowaną masę do formy na grubość około 5-8cm, resztę rozprowadź ręcznie po ściankach na grubość minimum 4cm. Nasz kamień będzie w środku pusty. Jeżeli forma zostanie zalana w całości do pełna, wydłuży to proces wiązania cementu. Środek kamienia można wypełnić styropianem tak aby zapobiec odpadaniu materiału od ścianek.
 5. Pozostaw kamień z hypertufy na 24 godziny, aby cement związał. Po upływie tego czasu odwróć formę i wyciągnij sztuczny kamień. Wszystkie niedoskonałości usuń przy pomocy twardego pędzla. Kiedy efekt finalny będzie zadowalający. Owiń kamień w folię i pozostaw tak na 2-3 tygodnie aby zawarty w hypertufie cement bez przeszkód całkowicie związał.
 6. Po upływie 2-3 tygodni wyciągnij kamień z folii i przemyj go wodą pod niezbyt wysokim ciśnieniem, najlepiej z węża ogrodowego. Podczas obmywania mogą odpaść luźne części, które nie związały prawidłowo.

 

Spis materiałów które będą potrzebne aby wykonać sztuczne skały

 • Pudełko / kontenera z kartonu lub styropianu
 • Folia aluminiowa lub płótno
 • Rękawice gumowe
 • Wiaderko gdzie będziemy mieszać materiał
 • Łopatka do mieszania materiału
 • Piach / żwir lub perlit
 • Torf
 • Cement portlandzki
 • Pędzel z twardym włosiem

 

Najlepiej zacząć od budowy małych kamieni.

skalniak ogrodowy ze sztucznych skał wykonanych z hypertufy

Dzięki temu można zapoznać się z tym jak się zachowuje materiał, oraz w jaki sposób wygląda proces produkcji.

Spróbuj wykorzystać siatkę szklaną (tynkarską) którą można zatopić w Świeżym materiale. Posłuży to jako zbrojenie i nada wytrzymałości. Warto też przeczytać o tym jak zrobić podbudowę do sztucznych skał i użyć tej wiedzy przy budowie kamieni ogrodowych.

Możesz wprowadzać zmiany w recepturze i próbować różnych ilości składników, aby uzyskać ciekawe efekty wpływające na finalny wygląd kamienia. Na przykład zastosowanie równych ilości każdego składnika, powoduje że tak wykonany kamień wygląda jak piaskowiec.

 

 

doniczka ogrodowa wykonana z hypertufysztuczny głaz ogrodowy z hypertufy

Artykuł Jak zrobić sztuczne skały z hypertufy. pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2017/02/zrobic-sztuczne-skaly-hypertufy/feed/ 0
Niecodzienne zastosowanie sztucznych skał w szpiegostwie https://skalisty.pl/2017/02/zastosowanie-sztucznych-skal/ https://skalisty.pl/2017/02/zastosowanie-sztucznych-skal/#respond Wed, 08 Feb 2017 22:35:45 +0000 https://skalisty.pl/?p=2594/ Niezwykle ciekawa informacja obiegła ostatnio internet. Wiele gazet podało informację, iż odkryto szpiegowski sprzęt, który został zamaskowany w sztucznych skałach. Instalacje szpiegowskie zainstalowano na niezamieszkanej wyspie, nieopodal Syryjskiego portu Tartus. Zakamuflowany sprzęt służył do monitorowania ruchów Rosyjskiej Marynarki Wojennej jak i do sprawdzania ruchu wojsk Syryjskich. Trzy urządzenia sporych rozmiarów nie zostały jednak należycie ukryte. …

Artykuł Niecodzienne zastosowanie sztucznych skał w szpiegostwie pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Niezwykle ciekawa informacja obiegła ostatnio internet.

Wiele gazet podało informację, iż odkryto szpiegowski sprzęt, który został zamaskowany w sztucznych skałach. Instalacje szpiegowskie zainstalowano na niezamieszkanej wyspie, nieopodal Syryjskiego portu Tartus. Zakamuflowany sprzęt służył do monitorowania ruchów Rosyjskiej Marynarki Wojennej jak i do sprawdzania ruchu wojsk Syryjskich.

Trzy urządzenia sporych rozmiarów nie zostały jednak należycie ukryte.

Zostały odkryte przez rybaków na niewielkiej wyspie Ant, położonej na Morzu Śródziemnym. Sprzęt został obudowany sztucznymi skałami. Ponoć jakość kamuflażu była bez zarzutów. Odwzorowano naturalne struktury geologiczne, oraz zadbano o najdrobniejsze detale imitacji skał taki sposób, aby zlewały się z otaczającymi je głazami. Mimo wykonania stosunkowo dobrej jakościowo sztucznej skały, to syryjska telewizja pokazała w swoich materiałach kamery, anteny satelitarne oraz inne obiekty służące do monitoringu, które zostały rozmieszczone między sztucznymi skałami.

Nawiązując do Syryjskiej telewizji AL.-Manar, instalacja mogła monitorować i nagrywać aktywność rosyjskich statków należących do marynarki wojennej i natychmiastowo przesyłać zdjęcia za pomocą satelitów.

Prawdopodobnie instalacje te zostały zamontowane przez nurków należących do Izraelskiej armii. wyspa była wcześniej odwiedzana przez komandosów, których zadaniem było zebranie niezbędnej ilości próbek skał i kamieni. Materiały te następnie posłużyły konstruowaniu sztucznych skał, uzyskaniu odpowiednich barw jak i faktury kamieni, tak aby finalnie zlewały się z otoczeniem. Budowa całej instalacji trwała zaledwie jedną noc. Nurkowie niezauważeni przez nikogo, wybudowali i uruchomili trzy działające stacje monitoringu. Nie wiadomo jednak, jak długo urządzenia monitorujące działały. Prawdopodobnie zdążyły zebrać pokaźną ilość danych o ruchach wojsk Rosyjskich oraz Syryjskich.

Jak widać zastosowania dekoracji skalnych,

mogą odbiegać od tych do których my przywykliśmy. Potrafią stanowić doskonały kamuflaż – jeżeli są wykonane odpowiednio. W tym przypadku jednak urządzenia zostały odkryte nie przez jakość sztucznych skał ale przez niewłaściwe zamaskowanie instalacji. Do tego celu doskonale nadały się prefabrykowane elementy, wykonane z wytrzymałego i lekkiego betonu wykonanego w technologii GFRC. Dzięki temu można zrobić sztuczne skały w przeciągu kilku godzin.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z innych ciekawych instalacji wojskowych, w których zostały zastosowane sztuczne skały do kamuflażu.

imitacja kamienia maskująca wejście do bunkra Wejście do bunkra zamaskowane sztucznym kamieniem kamuflaż przy użyciu sztucznych skał dobudowane zbocze góry wzgórze ze sztucznym głazem sztuczny głaz w którym został zamaskowany bunkier Bunkier zamaskowany imitacją skał

Artykuł Niecodzienne zastosowanie sztucznych skał w szpiegostwie pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2017/02/zastosowanie-sztucznych-skal/feed/ 0
Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych https://skalisty.pl/2017/01/sztuczne-skaly-zamiast-naturalnych/ https://skalisty.pl/2017/01/sztuczne-skaly-zamiast-naturalnych/#respond Sun, 08 Jan 2017 23:02:18 +0000 https://skalisty.pl/?p=2518/ Budowa sztucznych skał wzorowanych na naturalnych, jest fascynującym i kreatywnym procesem. Techniki wytwarzania sztucznego kamienia, są znane od wielu lat. A budowa takich dekoracji jest również ekonomicznie uzasadniona. Chyba najczęstszym pytaniem jakie słyszymy to: dlaczego budować sztuczne skały a nie zastosować naturalnych kamieni lub głazów, przecież jest ich pod dostatkiem. Wydawało by się to racjonalnym …

Artykuł Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Budowa sztucznych skał wzorowanych na naturalnych, jest fascynującym i kreatywnym procesem. Techniki wytwarzania sztucznego kamienia, są znane od wielu lat. A budowa takich dekoracji jest również ekonomicznie uzasadniona. Chyba najczęstszym pytaniem jakie słyszymy to: dlaczego budować sztuczne skały a nie zastosować naturalnych kamieni lub głazów, przecież jest ich pod dostatkiem. Wydawało by się to racjonalnym rozwiązaniem, ale niestety tak nie jest.

Naturalne głazy, które można znaleźć w lasach czy na polach są zbyt ciężkie i nieporęczne. Oczywiście można wykorzystać takie kamienie ale nie na większą skalę, ze względu na:

 1. Koszty logistyczne.
 2. Brak możliwości dopasowania tekstury i koloru do innych skał.
 3. Łączenie wielu naturalnych kamieni nie daje efektu jednego wielkiego głazu.

Jedynym racjonalnym wyjściem jest wytworzenie skał w miejscu przeznaczenia. Dzięki czemu rozwiązuje się wszystkie wyżej wspomniane problemy.

Na co warto zwrócić uwagę przed budową skał

W trakcie budowy dowolnego typu kreacji przestrzennych, można w bardzo przemyślany i elastyczny sposób, dopasować projekt do otaczającego krajobrazu.  Skały buduje się tak aby w naturalny sposób wpasowały się w przestrzeń, oraz żeby nie wyglądały sztucznie. Należy wcześniej przygotować plan rozmieszczenia i do niego dopasować odpowiednie podbudowy, o których już wspomniałem w poprzednim wpisie na naszym blogu.

Sztuczne skały mogą spełniać wiele funkcji użytecznych. Z ich wykorzystaniem można budować donice dla kwiatów, które wyglądają na naturalne twory geologiczne. Kaskady wodne i stawy zyskują naturalny charakter, dzięki nim w bardzo efektowny sposób maskuje się różnego typu infrastrukturę jak pompy, rury oraz innego typu sprzęt, na przykład basenowy, który ze względów estetycznych warto zamaskować.

Zalety sztucznych skał z betonu

 1. Odporność na zmienne warunki pogodowe.
 2. Przyjazne środowisku.
 3. Możliwość tworzenia skał dowolnych kształtów i rozmiarów.
 4. Różnorodność tekstur i kolorów.
 5. Możliwość tworzenia dużych struktur, dostosowanych do otoczenia.
 6. Z czasem sztuczne skały stają się podłożem dla porostów i mchów, dzięki czemu wyglądają na naturalne.

W porównaniu z naturalnym kamieniem, sztuczne skały oferują możliwość realizacji praktycznie dowolnego projektu, który byłby ekonomicznie nieuzasadniony, jeżeli miałby zostać wykonany z użyciem prawdziwych skał. Również dzięki zastosowaniu betonu do wytworzenia skał, bardzo ciężko jest odróżnić twory sztuczne od prawdziwych.

Stosując odpowiednie techniki rzeźbiarskie oraz  pigmenty i barwniki, można uzyskać kolory i teksturę granitu, piaskowców, łupka, dolomitu itp. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie jedyną granicą jest wyobraźnia.

Wodospad nad basenem

Kaskada ogrodowa

kominek ze sztucznego kamienia

sztuczny głaz w zoo

Artykuł Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2017/01/sztuczne-skaly-zamiast-naturalnych/feed/ 0
Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie? https://skalisty.pl/2016/12/sztuczne-skaly-jaka-podbudowa/ https://skalisty.pl/2016/12/sztuczne-skaly-jaka-podbudowa/#respond Wed, 21 Dec 2016 13:25:51 +0000 https://skalisty.pl/?p=2427/ Wbrew pozorom jest to bardzo istotne pytanie z kategorii jak zrobić Sztuczne skały, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Imitacje skalne jako takie, są dla odbiorcy wyłącznie tym co widać na zewnątrz. Jednak kwestia przygotowania odpowiedniej podbudowy, która utrzyma dekoracje skalne, wodospady czy stropy sztucznych grot jest niezwykle ważna. W trakcie przygotowywania projektu należy brać …

Artykuł Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie? pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Wbrew pozorom jest to bardzo istotne pytanie z kategorii jak zrobić Sztuczne skały, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Imitacje skalne jako takie, są dla odbiorcy wyłącznie tym co widać na zewnątrz. Jednak kwestia przygotowania odpowiedniej podbudowy, która utrzyma dekoracje skalne, wodospady czy stropy sztucznych grot jest niezwykle ważna.
W trakcie przygotowywania projektu należy brać pod uwagę wiele czynników, które w późniejszym etapie wpływają na wytrzymałość na warunki atmosferyczne, zużycie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jaka konstrukcja dekoracji skalnych jest najlepsza?

Jak wspomniałem najważniejsze jest ustalenie gdzie i w jakich warunkach będą eksploatowane imitacje skał. Najczęściej skały budujemy na konstrukcjach kratowniczych oraz lekkiej podbudowie styropianowej. W pewnych sytuacjach wykonujemy również podbudowy murowane. Najczęściej tam, gdzie zależy nam na dużej wytrzymałości na różnego typu obciążenia. Jak widać podkonstrukcja skał może być dosyć zróżnicowana i należy wiedzieć gdzie sprawdza się najlepiej konkretny jej rodzaj.

Czy wszędzie można zastosować dowolną podbudowę dla sztucznych skał?

Nie każdy rodzaj podbudowy jest odpowiedni w dla pewnych konkretnych zastosowań. Dla przykładu największym przeciwwskazaniem do wykorzystania styropianu, jest budowa sztucznych skał w wybiegach dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Styropian stanowi doskonałe siedlisko dla gryzoni i mrówek, które mogą roznosić kuleczki styropianu po całym wybiegu. Styropian jest toksyczny i może to może doprowadzić do zatrucia zwierząt. W takich przypadkach zalecamy zawsze użycie kratownic, lub konstrukcji murowanych. Pozwala nam to również zwiększyć samą wytrzymałość sztucznego kamienia.

Jednak również od tej reguły są odstępstwa. Nie zawsze jest możliwość zastosowania konstrukcji kratowniczych czy murowanych. W przypadku kiedy niedozwolone jest wiercenie w ścianach, które taką konstrukcję mają utrzymać. W takich sytuacjach używa się podbudowy styropianowe klejone do ścian. Należy wówczas tak zabezpieczyć konstrukcję, aby zminimalizować ryzyko przedostania się kuleczek styropianowych na zewnątrz.

sztuczna jaskinia
Podbudowa sztucznej groty wykonana ze styropianu. Dzięki zastosowaniu styropianu mogliśmy uzyskać bardziej szczegółowe odwzorowanie detali.
projekt konstrukcji sztucznej groty
Wizualizacja podbudowy sztucznej groty wybudowanej nad basenem
Konstrukcja stalowa sztucznej jaskini
Konstrukcja stalowa podtrzymująca strop sztucznej groty wybudowanej nad basenem wraz z instalacją kaskady.
Jak są zbudowane sztuczne skały
Konstrukcje kratownicze jako podbudowa sztucznych skał w wybiegu dla zwierząt – wybieg hipopotama Afrykarium we Wrocławiu.
Konstrukcja murowana sztuczna rafa koralowa
Budowa podkonstrukcji murowanej sztucznej rafy koralowej.

Artykuł Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie? pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2016/12/sztuczne-skaly-jaka-podbudowa/feed/ 0
Budowa dekoracji akwarystycznych dla kompleksu Oceanika https://skalisty.pl/2016/12/dekoracje-akwarystyczne-oceanika/ https://skalisty.pl/2016/12/dekoracje-akwarystyczne-oceanika/#respond Sun, 04 Dec 2016 15:27:25 +0000 http://skalisty.pl/?p=2019/ Budowa dekoracji akwarystycznych dla kompleksu Oceanika, to projekt który był dla nas sporą niespodzianką. Od momentu otrzymania zapytania do rozpoczęcia prac upłynęły zaledwie dwa tygodnie. W tak krótkim czasie musieliśmy wykonać prace koncepcyjne, oraz szybko przygotować materiały budowlane, które będą czekały na nas na budowie. Przystąpienie do prac nastąpiło w najlepszym momencie, bo jeszcze przed montażem …

Artykuł Budowa dekoracji akwarystycznych dla kompleksu Oceanika pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Budowa dekoracji akwarystycznych dla kompleksu Oceanika, to projekt który był dla nas sporą niespodzianką.
Od momentu otrzymania zapytania do rozpoczęcia prac upłynęły zaledwie dwa tygodnie.

W tak krótkim czasie musieliśmy wykonać prace koncepcyjne, oraz szybko przygotować materiały budowlane, które będą czekały na nas na budowie. Przystąpienie do prac nastąpiło w najlepszym momencie, bo jeszcze przed montażem akryli oraz na zbiegu montażu instalacji filtrującej wodę.

 • Akwarium Malawi
 • Biotop Malawi
  W Trakcie Prac
 • Budowa Dekoracji

Projekt dekoracji

Dekoracje do wszystkich akwariów zostały zaprojektowane w taki sposób aby zniwelować zastoje wody. Jest to bardzo istotna kwestia. Źle zaprojektowane sztuczne skały w akwariach, mogą doprowadzić do powstawania „martwych stref”, w których wymiana wody będzie utrudniona. Ma to bezpośrednie przełożenie na zdrowie ryb oraz ogólną kondycję akwarium.

Poniżej przedstawiamy przykładową wizualizacje, przedstawiającą rozmieszczenie podwodnych skał w akwarium. Poniższy przykład pochodzi z innej realizacji, niestety nie zachowały się wizualizacje Akwariów Oceaniki.

Budowa dekoracji akwarystycznych

Całkowita powierzchnia zabudowy obejmująca sztuczne skały odtwarzające biotop Malawi, Wielką Rafę Koralową, koryto Amazonki oraz akwarium dla rekinów, to łącznie 170 m2. Wszystkie formacje przestrzenne są wypełnione specjalistyczną zaprawą, która niweluje wytrącanie się tlenków wapnia do wody. Jest to częsty problemem przy uruchamianiu akwariów z dekoracjami betonowymi. Efektem tego jest duża ilość białych wykwitów wapnia na dekoracjach akwarystycznych, sprzyja to również szybszemu ustabilizowaniu ph wody, w której będą żyły ryby.

Cały projekt od rozpoczęcia do zakończenia prac trwał 3 tygodnie.

Artykuł Budowa dekoracji akwarystycznych dla kompleksu Oceanika pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2016/12/dekoracje-akwarystyczne-oceanika/feed/ 0
Czym jest sztuczny kamień i jak się go wytwarza https://skalisty.pl/2016/11/jak-sie-wytwarza-sztuczny-kamien/ https://skalisty.pl/2016/11/jak-sie-wytwarza-sztuczny-kamien/#respond Tue, 15 Nov 2016 15:07:06 +0000 http://skalisty.pl/?p=905 Sztuczny kamień ma długą historię i wbrew pozorom nie jest nowością samą w sobie. Na przestrzeni wieków zmieniały się tylko metody wytwarzania udoskonalając techniki produkcji. Sztuczne kamienie można podzielić na dwie główne grupy, czyli kamień odlewany i kamień odciskany. Te dwie techniki mają swoje zastosowanie do dziś. Jednak są od siebie na tyle różne, że …

Artykuł Czym jest sztuczny kamień i jak się go wytwarza pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Sztuczny kamień ma długą historię i wbrew pozorom nie jest nowością samą w sobie.

Na przestrzeni wieków zmieniały się tylko metody wytwarzania udoskonalając techniki produkcji. Sztuczne kamienie można podzielić na dwie główne grupy, czyli kamień odlewany i kamień odciskany. Te dwie techniki mają swoje zastosowanie do dziś. Jednak są od siebie na tyle różne, że firmy wytwarzające sztuczny kamień, zwykle specjalizują się w jednej z nich.

Sztuczny kamień odlewany, jak sama nazwa na to wskazuje, zwykle jest wykorzystywany do produkcji odlewów. Za pomocą tej metody najczęściej produkuje się dekoracje ogrodowe jak rzeźby, fontanny, elementy sztukateryjne itp. W samej produkcji używane są formy odlewnicze, z których uzyskuje się gotowy produkt.

Kamień odciskany ma więcej wspólnego z rzeźbą.

Daje się znakomicie formować kiedy mieszanka betonowa jest jeszcze świeża. Za pomocą tej metody, powstają między innymi sztuczne skały, sztuczne drzewa, i unikalne dekoracje. Przy wytwarzaniu dekoracji za pomocą tej techniki, zwykle uzyskujemy produkt niepowtarzalny. Ze względu na to, że w całości jest zrobiony ręcznie bez użycia form odlewniczych, replikujących za każdym razem ten sam kształt. Naturalnie, same formy również są używane w tej technice, ale w zupełnie inny sposób. Najczęściej nie do uzyskania samego kształtu ale wyłącznie faktury.

Ta metoda wytwarzania sztucznych skał jest obecnie najlepszą i najbardziej uniwersalną.

Pozwala na stworzenie zróżnicowanych formacji przestrzennych, które można dopasować w miejscu przeznaczenia, nie ograniczając się do prefabrykowanych komponentów dekoracji, które trzeba by dopasować za każdym razem. Sam sztuczny kamień, niezależnie czy to wykonany metodą odlewania czy odciskania, ma tą unikalną cechę że stanowi bardzo dobre podłoże dla rozwoju porostów.
Pośrednio jest to pożądaną cechą, która z czasem nadaje realizmu. Niezależnie czy są to sztuczne skały, drzewa czy rzeźby, wraz z upływem czasu otrzymują swojego rodzaju „patynę”, która uszlachetnia finalny wyrób. Jest to właściwość, która w zasadzie nie jest możliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu syntetycznych materiałów.

Artykuł Czym jest sztuczny kamień i jak się go wytwarza pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2016/11/jak-sie-wytwarza-sztuczny-kamien/feed/ 0
Sztuczny kamień z plastiku znaleziony na Hawajach https://skalisty.pl/2016/11/sztuczny-kamien-z-plastiku/ https://skalisty.pl/2016/11/sztuczny-kamien-z-plastiku/#respond Mon, 07 Nov 2016 12:45:44 +0000 http://skalisty.pl/?p=723 Plastik może pozostać na naszej planecie znacznie dłużej niż przypuszczamy. Poza odkrytymi już uwięzionymi w arktycznym lodzie plastikowych śmieciach i tonach śmieci zakopanych w ziemi, część z plastikowych odpadów zamienia się w kamień. Dokładnie sztuczne kamienie. Naukowcy odkryli takie na plażach archipelagu Hawajów. Są to kamienie zbudowane z plastiku skał wulkanicznych, piachu, muszli skorupiaków i …

Artykuł Sztuczny kamień z plastiku znaleziony na Hawajach pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Plastik może pozostać na naszej planecie znacznie dłużej niż przypuszczamy.

Poza odkrytymi już uwięzionymi w arktycznym lodzie plastikowych śmieciach i tonach śmieci zakopanych w ziemi, część z plastikowych odpadów zamienia się w kamień. Dokładnie sztuczne kamienie. Naukowcy odkryli takie na plażach archipelagu Hawajów. Są to kamienie zbudowane z plastiku skał wulkanicznych, piachu, muszli skorupiaków i korali.
Geolog Douglas Jerolmack z Uniwersytetu Pensylwanii jest tym znaleziskiem zafascynowany. I mówi:

Jeżeli te rzeczy się zachowają (na przestrzeni wieków), były by wspaniałym markerem na całym świecie, dotyczącym czasów w których żyli i dominowali ludzie pozostawiając za sobą wszędzie śmieci w olbrzymich ilościach.

Najprawdopodobniej te sztuczne kamienie zostały uformowane w wyniku topienia plastiku w ogniskach urządzanych na plażach przez ludzi.

Tak uważają geolog Patricia Corcoran i Charles Moore oceanograf i kapitan statku badawczego Alguita. Kamienie te zwane plastiglomeratami najczęściej występują właśnie na plażach i w rejonach aktywności wulkanicznej.
Proces powstawania sztucznych kamieni polega na wiązaniu przez rozgrzany płynny plastik naturalnych kamieni piachu i koralowców.

Patricia Corcoran mówi, że w niektórych kamieniach można jeszcze rozpoznać takie kształty jak szczoteczki do zębów, widelce, sznurki itp. Kiedy taki kamień stanie się wystarczająco ciężki, to jest duże prawdopodobieństwo, że opadnie na dno i zostanie przykryty innym skalnym materiałem, konserwując sztuczny kamień na wieki.

http://www.sciencemag.org/news/2014/06/rocks-made-plastic-found-hawaiian-beach

Artykuł Sztuczny kamień z plastiku znaleziony na Hawajach pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2016/11/sztuczny-kamien-z-plastiku/feed/ 0
Korea południowa rozlokuje 80 sztucznych skał aby zapobiec kradzieżom sieci rybackich https://skalisty.pl/2016/11/korea-poludniowa-zbuduje-sztuczne-skaly-na-morzu/ https://skalisty.pl/2016/11/korea-poludniowa-zbuduje-sztuczne-skaly-na-morzu/#respond Mon, 07 Nov 2016 10:01:30 +0000 http://skalisty.pl/?p=685 Minister Finansów Korei Południowej kilka dni temu oświadczył,że rząd podjął decyzję o rozlokowaniu 80 wielkich sztucznych skał na Morzu Żółtym, aby zapobiec wyłapywaniu złodziei sieci rybackich przez chińskie łodzie rybackie, które zapuszczają się na wody terytorialne Korei Południowej.

Artykuł Korea południowa rozlokuje 80 sztucznych skał aby zapobiec kradzieżom sieci rybackich pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
Podkonstrukcja sztucznej rafy koralowej
Podkonstrukcja sztucznej rafy koralowej

Minister Finansów Korei Południowej kilka dni temu oświadczył,że rząd podjął decyzję o rozlokowaniu 80 wielkich sztucznych skał na Morzu Żółtym,

aby zapobiec wyłapywaniu złodziei sieci rybackich przez chińskie łodzie rybackie, które zapuszczają się na wody terytorialne Korei Południowej. Po udzieleniu zgody przez Zgromadzenie Narodowe, Korea zainstaluje 30 tonowe bloki sztucznych skał w wodach na północnej granicy kraju aby zapobiec nielegalnemu rybołówstwu pod pretekstem pościgu za złodziejami sieci. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 7 milionów dolarów, nawiązując do agencji Yonhap.

Dokładna lokalizacja gdzie zostaną rozmieszczone sztuczne skały zostanie wybrana po konsultacjach z koreańskimi rybakami oraz Ministerstwem Obrony.
Chińskie statki rybackie często naruszają wody terytorialne Korei Południowej i ilość takich naruszeń stale wzrasta ze względu na bardzo bogate łowiska. Koreański Rząd liczy na to że sztuczne skały pomogą w zmniejszeniu ilości nielegalnych łodzi rybackich na obszarze koreańskich wód terytorialnych.

Artykuł Korea południowa rozlokuje 80 sztucznych skał aby zapobiec kradzieżom sieci rybackich pochodzi z serwisu sKalisty - sztuczne skały.

]]>
https://skalisty.pl/2016/11/korea-poludniowa-zbuduje-sztuczne-skaly-na-morzu/feed/ 0