Blog

16 lutego 2017

Jak zrobić dekoracje skalne z hypertufy.

Czy można w łatwy sposób zrobić imitacje skalne we własnym zakresie?  Z takim pytaniem muszę mierzyć się dosyć często. Prawda jest taka, że jeżeli nie planuje się budowy sporych rozmiarów kamieni, to z powodzeniem można wykonać taką pracę we własnym zakresie.

mini skalniak ze sztucznego kamienia hypertufaW tym wpisie ujawnię nieco tajników naszej pracy i podpowiem jak łatwo i przyjemnie wykonać skały ogrodowe na własną rękę. Jeżeli nie chcesz nadwyrężyć swojego kręgosłupa, dźwigając polne kamienie do swojego ogrodu, ani nie zrujnować swojego konta zakupami w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych, to najprostszą metodą jest zakasać rękawy i wybudować sztuczne skały własnymi rękami. Przy okazji można wyżyć się nieco artystycznie i do tego uzyskać taką formę głazów o jaką nam chodzi.

Najprostszą domową metodą wyprodukowania kamieni ogrodowych jest zastosowanie tak zwanej hypertufy. Mimo dosyć egzotycznej nazwy, jest to określenie na mieszankę cementu z kruszywem jak piach lub żwir oraz torfu.

Zastosowanie takiego składu daje bardzo ciekawe efekty:

 1. Bez używania sztucznych barwników uzyskuje się odcienie ciemnych brązów i czerwieni, które wyglądają bardzo naturalnie
 2. Skały, donice, proste rzeźby oraz inne dekoracje ogrodowe, wykonane z takiego materiału mają tendencję do naturalnego pokrywania się porostami. Bardzo szybko uzyskuje się efekt postarzenia.
 3. Torf powoduje że waga naszego dzieła jest dużo mniejsza, niż gdyby wykonać je wyłącznie z betonu

Do pracy przy wytwarzaniu dekoracji z hypertufy można użyć wcześniej przygotowanych form z kartonu, folii aluminiowej czy styropianu. Można użyć wielu ogólnie dostępnych materiałów, które mamy akurat pod ręką do formowania kształtu.

Jak zrobić sztuczny kamień z hypertufy.

W tych kilku prostych krokach postaram się przedstawić jak powinno się prawidłowo przystąpić do prac nad naszymi dekoracjami ogrodowymi.

 1. Przygotuj formę, która posłuży do ukształtowania sztucznego kamienia. Najlepiej, żeby było to pudełko, rozmiarami zbliżone do tego co chcemy zrobić. Można użyć pojemników z kartonu, styropianu czy drewna. Wnętrze pojemnika należy pokryć starymi gazetami, kawałkami nieregularnie połamanego styropianu. Chodzi o to żeby uzyskać nierówny ale zbliżony kształt do kamienia. Przykryj tak przygotowaną formą pogiętą folia aluminiową i przyklej ją do brzegów pudełka. Tak przygotowaną formę można jeszcze wyłożyć od środka folią lub starym płótnem.
 2. Załóż gumowe rękawice
 3. Wymieszaj na sucho trzy miarki kruszywa (perlit, żwirek lub piach), trzy miarki torfu i dwie miarki cementu najlepiej portlandzkiego. Mieszanka będzie gotowa do dodania wody, kiedy uzyska się jednolitą mieszankę. Dodaj powoli niewielka ilość wody i mieszaj. Tutaj należy uważać, jeżeli doda się zbyt dużo wody wtedy mieszanka będzie nieodpowiednia. Należy przestać dodawać wody, kiedy konsystencja masy będzie przypominała gęste ciasto. Gotowa masa powinna być plastyczna wtedy jest gotowa.
 4. Przelej tak przygotowaną masę do formy na grubość około 5-8cm, resztę rozprowadź ręcznie po ściankach na grubość minimum 4cm. Nasz kamień będzie w środku pusty. Jeżeli forma zostanie zalana w całości do pełna, wydłuży to proces wiązania cementu. Środek kamienia można wypełnić styropianem tak aby zapobiec odpadaniu materiału od ścianek.
 5. Pozostaw kamień z hypertufy na 24 godziny, aby cement związał. Po upływie tego czasu odwróć formę i wyciągnij sztuczny kamień. Wszystkie niedoskonałości usuń przy pomocy twardego pędzla. Kiedy efekt finalny będzie zadowalający. Owiń kamień w folię i pozostaw tak na 2-3 tygodnie aby zawarty w hypertufie cement bez przeszkód całkowicie związał.
 6. Po upływie 2-3 tygodni wyciągnij kamień z folii i przemyj go wodą pod niezbyt wysokim ciśnieniem, najlepiej z węża ogrodowego. Podczas obmywania mogą odpaść luźne części, które nie związały prawidłowo.

Spis materiałów które będą potrzebne aby wykonać sztuczny kamień

 • Pudełko / kontenera z kartonu lub styropianu
 • Folia aluminiowa lub płótno
 • Rękawice gumowe
 • Wiaderko gdzie będziemy mieszać materiał
 • Łopatka do mieszania materiału
 • Piach / żwir lub perlit
 • Torf
 • Cement portlandzki
 • Pędzel z twardym włosiem

Najlepiej zacząć od budowy małych kamieni.

skalniak ogrodowy ze sztucznych skał wykonanych z hypertufy

Dzięki temu można zapoznać się z tym jak się zachowuje materiał, oraz w jaki sposób wygląda proces produkcji.

Spróbuj wykorzystać siatkę szklaną (tynkarską) którą można zatopić w Świeżym materiale. Posłuży to jako zbrojenie i nada wytrzymałości. Warto też przeczytać o tym jak zrobić podbudowę i użyć tej wiedzy przy budowie kamieni ogrodowych.

Możesz wprowadzać zmiany w recepturze i próbować różnych ilości składników, aby uzyskać ciekawe efekty wpływające na finalny wygląd kamienia. Na przykład zastosowanie równych ilości każdego składnika, powoduje że tak wykonany kamień wygląda jak piaskowiec.

 

 

Imitacje skalne, Poradnik

Podobne Wpisy