Blog

20 sierpnia 2018

Oglądamy wolierę przeznaczoną do modernizacji w Warszawskim ZOO

Niedawno zostaliśmy zaproszeni na spotkanie w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym w związku z planowaną modernizacją woliery w budynku ptaszarni. Naturalnie takich zaproszeń się nie odrzuca i po kilku godzinach jazdy z Wrocławia, byłem już na wstępnej wizji lokalnej.

W budynku ptaszarni przygotowane zostały dwa pomieszczenia, które zostały ze sobą połączone poprzez wykucie otworu w ścianie rozdzielającej woliery. Z tego co się do się dowiedziałem, wybieg ten był wyłączony z ekspozycji już od dłuższego czasu i czekał w „zamrażarce” na kogoś, kto odpowiednio się nim zajmie. Co tu dużo pisać – stan zastany to same ściany z ziejącym otworem pełniącym funkcję łącznika z sąsiednim pomieszczeniem i posadzka. Jako że jeden obraz jest wart tysiąca słów poniżej zdjęcia, dokumentujące stan woliery.

Bardzo mnie ucieszyło, że ZOO ma już pewne oczekiwania dotyczące samej tematyzacji wybiegu. Główną inspiracją były świątynie Angkor Wat w Kambodży. Oczekiwania były na dosyć wysokim poziomie a zakładany efekt miał przykuwać uwagę zwiedzających. Dlatego też postawiłem na budowę imitacji świątyni z reliefami i rzeźbą głowy buddy, które są głównym motywem prawdziwych świątyń Angkoru. Istotną częścią projektu było zagospodarowanie przestrzeni łączącej oba pomieszczenia w taki sposób aby nie wyglądało to sztucznie i tak, aby zakryć stare instalacje przebiegające w rurze, która była w bardzo eksponowanym miejscu.
Jednak sam temat wybiegu pozwalał na wykorzystanie wielu zabiegów, które doskonale zamaskują takie miejsca. Po szybkim omówieniu kształtu planowanej zabudowy, już po powrocie powstały pierwsze koncepcje i finalnie powstała taka prosta wizualizacja.

Modernizacja obejmować będzie:

  1. Pokrycie ściany imitacją bloków skalnych i wykonanie donic w niektórych blokach
  2. Wykonanie „dachu świątyni” z reliefem na zabudowie wentylacji
  3. Rzeźba głowy Buddy, wykonanej z bloków kamiennych
  4. Budowa bramy pomiędzy pomieszczeniami wybiegów
  5. Wykonanie korzeni drzewa figowego, które będą przerastały bramę świątynną
  6. Budowa sadzawki dla ptaków z odpływem wody podłączonym do kanalizacji
  7. Budowa sztucznego drzewa z systemem korzeniowym, który ma rozchodzić się przez całą szerokość woliery. Pomiędzy korzeniami mają znaleźć się donice
  8. Montaż naturalnych lian

Po omówieniu kilku szczegółów dotyczących samej technologii wykonania zabudowy i podpisaniu umowy, przystąpiliśmy do pakowania walizek, wynajęcia mieszkania i szybkiej przeprowadzki do Warszawy na czas prowadzonych prac. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Imitacje skalne, Realizacje

Podobne Wpisy