Blog

7 listopada 2016

Sztuczny kamień z plastiku znaleziony na Hawajach

Plastik może pozostać na naszej planecie znacznie dłużej niż przypuszczamy.

Poza odkrytymi już uwięzionymi w arktycznym lodzie plastikowych śmieciach i tonach śmieci zakopanych w ziemi, część z plastikowych odpadów zamienia się w kamień. Dokładnie sztuczne kamienie. Naukowcy odkryli takie na plażach archipelagu Hawajów. Są to kamienie zbudowane z plastiku skał wulkanicznych, piachu, muszli skorupiaków i korali.
Geolog Douglas Jerolmack z Uniwersytetu Pensylwanii jest tym znaleziskiem zafascynowany. I mówi:

Jeżeli te rzeczy się zachowają (na przestrzeni wieków), były by wspaniałym markerem na całym świecie, dotyczącym czasów w których żyli i dominowali ludzie pozostawiając za sobą wszędzie śmieci w olbrzymich ilościach.

Najprawdopodobniej te sztuczne kamienie zostały uformowane w wyniku topienia plastiku w ogniskach urządzanych na plażach przez ludzi.

Tak uważają geolog Patricia Corcoran i Charles Moore oceanograf i kapitan statku badawczego Alguita. Kamienie te zwane plastiglomeratami najczęściej występują właśnie na plażach i w rejonach aktywności wulkanicznej.
Proces powstawania sztucznych kamieni polega na wiązaniu przez rozgrzany płynny plastik naturalnych kamieni piachu i koralowców.

Patricia Corcoran mówi, że w niektórych kamieniach można jeszcze rozpoznać takie kształty jak szczoteczki do zębów, widelce, sznurki itp. Kiedy taki kamień stanie się wystarczająco ciężki, to jest duże prawdopodobieństwo, że opadnie na dno i zostanie przykryty innym skalnym materiałem, konserwując sztuczny kamień na wieki.

http://www.sciencemag.org/news/2014/06/rocks-made-plastic-found-hawaiian-beach

Ciekawostki

Podobne Wpisy