Blog

15 listopada 2016

Czym jest sztuczny kamień i jak się go wytwarza

Sztuczny kamień ma długą historię i wbrew pozorom nie jest nowością samą w sobie.

Na przestrzeni wieków zmieniały się tylko metody wytwarzania udoskonalając techniki produkcji. Sztuczne kamienie można podzielić na dwie główne grupy, czyli kamień odlewany i kamień odciskany. Te dwie techniki mają swoje zastosowanie do dziś. Jednak są od siebie na tyle różne, że firmy wytwarzające sztuczny kamień, zwykle specjalizują się w jednej z nich.

Sztuczny kamień odlewany, jak sama nazwa na to wskazuje, zwykle jest wykorzystywany do produkcji odlewów. Za pomocą tej metody najczęściej produkuje się dekoracje ogrodowe jak rzeźby, fontanny, elementy sztukateryjne itp. W samej produkcji używane są formy odlewnicze, z których uzyskuje się gotowy produkt.

Kamień odciskany ma więcej wspólnego z rzeźbą.

Daje się znakomicie formować kiedy mieszanka betonowa jest jeszcze świeża. Za pomocą tej metody, powstają między innymi sztuczne skały, sztuczne drzewa, i unikalne dekoracje. Przy wytwarzaniu dekoracji za pomocą tej techniki, zwykle uzyskujemy produkt niepowtarzalny. Ze względu na to, że w całości jest zrobiony ręcznie bez użycia form odlewniczych, replikujących za każdym razem ten sam kształt. Naturalnie, same formy również są używane w tej technice, ale w zupełnie inny sposób. Najczęściej nie do uzyskania samego kształtu ale wyłącznie faktury.

Ta metoda wytwarzania sztucznych skał jest obecnie najlepszą i najbardziej uniwersalną.

Pozwala na stworzenie zróżnicowanych formacji przestrzennych, które można dopasować w miejscu przeznaczenia, nie ograniczając się do prefabrykowanych komponentów dekoracji, które trzeba by dopasować za każdym razem. Sam sztuczny kamień, niezależnie czy to wykonany metodą odlewania czy odciskania, ma tą unikalną cechę że stanowi bardzo dobre podłoże dla rozwoju porostów.
Pośrednio jest to pożądaną cechą, która z czasem nadaje realizmu. Niezależnie czy są to sztuczne skały, drzewa czy rzeźby, wraz z upływem czasu otrzymują swojego rodzaju „patynę”, która uszlachetnia finalny wyrób. Jest to właściwość, która w zasadzie nie jest możliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu syntetycznych materiałów.

Imitacje skalne

Podobne Wpisy