Blog

9 maja 2019

Wybieg dla lwów w łódzkim ZOO – budowa Orientarium

Na początku kwietna rozpoczęliśmy pierwsze prace związane z budową nowego obiektu ekspozycyjnego, prezentującego ekosystemy kontynentu Azjatyckiego – Orientarium w ZOO w Łodzi.
Na zlecenie generalnego wykonawcy firmy Mosty Łódź, wykonaliśmy sztuczne skały na wybiegu dla Lwów Azjatyckich. Koncepcja zakładała obudowanie sztuczną skałą wyjścia z groty dla lwów, w której znajdują się klatki dla zwierząt. Formy skalne jakie wybudowaliśmy to wielkie głazy, które okalają wyjście z legowiska. Same głazy znajdują się w niewielkim obniżeniu terenu na wybiegu.

Trzeba podkreślić, że największym zainteresowaniem ze strony generalnego wykonawcy jak i przedstawicieli ZOO cieszy się sztuczny pień drzewa, który swoim naturalnym wyglądem stanowi centralny punkt całego wybiegu. Pień został skonstruowany w taki sposób, aby lwy mogły wchodzić do jego środka i osłaniać się przed słońcem. Stopień przerzeźbienia sztucznej kory jak i odsłoniętego drewna jest tak dobrany, aby z daleka można było zauważyć wszystkie niuanse i detale.

Na wybiegu zostały umieszczone również prawdziwe wagony kolejowe, do których będzie można wejść i obserwować i bezpiecznie obserwować lwy, poprzez zamontowane w ścianie wagonu tafle szkła. Do jednego z wagonów została dobudowana sztuczna skała, nadając kompozycji nieco dramatyzmu.

Wszystkie prace dekoracyjne wykonaliśmy w 20 dni. Co można uznać za bardzo zadowalające tempo, biorąc pod uwagę, że w trakcie projektu zahaczyliśmy o wszystkie możliwe wolne dni, długie weekendy majowe jak i Święta Wielkanocy.

Imitacje skalne, Realizacje

Podobne Wpisy