podbudowa styropianowa sztucznych skał

Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie?

Wbrew pozorom jest to bardzo istotne pytanie z kategorii jak zrobić Sztuczne skały, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Imitacje skalne jako takie, są dla odbiorcy wyłącznie tym co widać na zewnątrz. Jednak kwestia przygotowania odpowiedniej podbudowy, która utrzyma dekoracje skalne, wodospady czy stropy sztucznych grot jest niezwykle ważna.
W trakcie przygotowywania projektu należy brać pod uwagę wiele czynników, które w późniejszym etapie wpływają na wytrzymałość na warunki atmosferyczne, zużycie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jaka konstrukcja dekoracji skalnych jest najlepsza?

Jak wspomniałem najważniejsze jest ustalenie gdzie i w jakich warunkach będą eksploatowane imitacje skał. Najczęściej skały budujemy na konstrukcjach kratowniczych oraz lekkiej podbudowie styropianowej. W pewnych sytuacjach wykonujemy również podbudowy murowane. Najczęściej tam, gdzie zależy nam na dużej wytrzymałości na różnego typu obciążenia. Jak widać podkonstrukcja skał może być dosyć zróżnicowana i należy wiedzieć gdzie sprawdza się najlepiej konkretny jej rodzaj.

Czy wszędzie można zastosować dowolną podbudowę dla sztucznych skał?

Nie każdy rodzaj podbudowy jest odpowiedni w dla pewnych konkretnych zastosowań. Dla przykładu największym przeciwwskazaniem do wykorzystania styropianu, jest budowa sztucznych skał w wybiegach dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Styropian stanowi doskonałe siedlisko dla gryzoni i mrówek, które mogą roznosić kuleczki styropianu po całym wybiegu. Styropian jest toksyczny i może to może doprowadzić do zatrucia zwierząt. W takich przypadkach zalecamy zawsze użycie kratownic, lub konstrukcji murowanych. Pozwala nam to również zwiększyć samą wytrzymałość sztucznego kamienia.

Jednak również od tej reguły są odstępstwa. Nie zawsze jest możliwość zastosowania konstrukcji kratowniczych czy murowanych. W przypadku kiedy niedozwolone jest wiercenie w ścianach, które taką konstrukcję mają utrzymać. W takich sytuacjach używa się podbudowy styropianowe klejone do ścian. Należy wówczas tak zabezpieczyć konstrukcję, aby zminimalizować ryzyko przedostania się kuleczek styropianowych na zewnątrz.

sztuczna jaskinia
Podbudowa sztucznej groty wykonana ze styropianu. Dzięki zastosowaniu styropianu mogliśmy uzyskać bardziej szczegółowe odwzorowanie detali.
projekt konstrukcji sztucznej groty
Wizualizacja podbudowy sztucznej groty wybudowanej nad basenem
Konstrukcja stalowa sztucznej jaskini
Konstrukcja stalowa podtrzymująca strop sztucznej groty wybudowanej nad basenem wraz z instalacją kaskady.
Jak są zbudowane sztuczne skały
Konstrukcje kratownicze jako podbudowa sztucznych skał w wybiegu dla zwierząt – wybieg hipopotama Afrykarium we Wrocławiu.
Konstrukcja murowana sztuczna rafa koralowa
Budowa podkonstrukcji murowanej sztucznej rafy koralowej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *