Q&A: Pytania i Odpowiedzi

1

Czym są sztuczne skały?

Produkowany przez nas sztuczny kamień jest ręcznie formowanym wyrobem z betonu, który wiernie imituje naturalne skały oraz drewno i korę drzew. Produkcja rozpoczyna się od wykonania kratownicy bądź innego typu podbudowy, która nadaje ogólny kształt imitacjom skalnym, bądź drzewom. Produkowane przez nas dekoracje są bardzo trwałymi wyrobami wykonanymi w technologii torkretu, czyli maszynowego natrysku betonu, w którym odwzorowuje się teksturę kamienia. .Gotowe sztuczne skały są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, sprawiają wrażenie naturalnego kamienia zarówno od strony wizualnej jak i w dotyku.

2

Czy sztuczne skały z betonu to dobry wybór?

Dekoracje z mieszanek cementowych i polimerobetonowych są jednym z wielu rozwiązań dostępnych na rynku. Skały wykonane z betonu stanowią główną alternatywę dla wyrobów  wykonanych z żywic poliestrowych i epoksydowych. Nie można wskazać, która metoda jest lepsza bądź gorsza. Każda z nich ma swoje zalety i wady.
Ważną kwestią przed wyborem rodzaju dekoracji jak np. sztuczne drzewa czy sztuczne skały jest odpowiedzenie sobie w jakich warunkach będą użytkowane, jaką skalę realizmu chcemy uzyskać. Trzeba również brać pod uwagę, że wyroby z betonu charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i są wstanie utrzymać na sobie duże ciężary. Istotne jest również to, że w dotyku nie towarzyszy im uczucie „sztuczności” jak to jest przy kontakcie z żywicznymi dekoracjami. Skały z betonu angażują jednak zdecydowanie więcej środków i są droższe od metod produkcji opartej o żywice.

3

Czy dekoracje betonowe wyglądają naturalnie?

Stopień realizmu jaki można uzyskać jest bardzo wysoki. W trakcie budowy sztucznych skał czy drzew wykorzystuje się zarówno techniki rzeźbiarskie, jak i odciski z form ściągniętych z naturalnych kamieni i drzew. Przy samej produkcji pracują ludzie doświadczeni oraz talentem artystycznym aby w 100% wykorzystać możliwości jakie daje nam ta technika budowy dekoracji. W naszych magazynach posiadamy wiele form kamieni i drzew które wykonywaliśmy sami na własne potrzeby, bądź na zamówienie inwestorów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać indywidualne formy kamieni, jeżeli inwestor wyrazi taką chęć, co pozwoli na dokładne dopasowanie się wzorem w już istniejące naturalne kamienie znajdujące się w pobliżu realizacji projektu.

4

Jaką fakturę i kolorystykę można uzyskać?

Beton to bardzo plastyczny materiał. Zanim zwiąże, można go kształtować w zasadzie w dowolny sposób. Kiedy jest świeży, można go porównać do takich materiałów jak glina, z której wykonuje się niezliczoną ilość przedmiotów o bardzo skomplikowanym kształcie i fakturze. Stosując mieszanki o drobnym uziarnieniu otwiera się możliwość odwzorowania najdrobniejszych detali jak drobne ryski, spękania czy bogatą fakturę kory drzewa.
Paleta kolorów jest dowolna, ale najczęściej wykorzystuje się barwy w odcieniach ziemistych, i brązów ze względu na to że z betonu zwykle wytwarza się takie dekoracje jak imitacja kamienia czy drewna. Do nadawania koloru wykorzystuje się barwniki mineralne, kwasowe i akrylowe, które są niewrażliwe na promieniowanie UV, przez co nie ulegają wyblaknięciu z upływem czasu. Dekoracje betonowe jednak są często poddane intensywnej eksploatacji jak na przykład sztuczne skały w wybiegach dla zwierząt w zoo, czy kamienne ławy. Miejscowe przetarcia lub przebarwienia można w łatwy sposób skorygować.

5

Czy dekoracje betonowe są wytrzymałe?

Beton sam w sobie jest materiałem bardzo wytrzymałym, dla tego jest również nazywany sztucznym kamieniem, bo posiada jego cechy. Wytrzymałość dekoracji betonowych  zależy od kilku czynników. Pierwszy to sama warstwa dekoracyjna, która jest wykonana z polimerobetonu i posiada odpowiednią grubość. Nie bez znaczenia są również warstwy podkładowe wykonane w technice torkretu (natrysku betonu). Do wykonania warstw podkładowych używamy betonu minimum B25 ze zbrojeniem rozproszonym. Warstwy podkładowe mają średnią grubość 4-5cm, ale w razie potrzeby mogą być nawet grubsze. Następnym czynnikiem jest podbudowa, czyli konstrukcja wewnętrzna. Przy dużych objętościowo formacjach jak sztuczne głazy czy drzewa, mamy do czynienia z pustymi  w środku konstrukcjami. Sama konstrukcja wewnętrzna powinna być tak przemyślana, aby mogła wytrzymać wagę betonu, na który składa się warstwa podkładowa i dekoracyjną jak i przewidziany sposób użytkowania. W prostych i niewymagających realizacjach może do tego nadać się styropian. Jednak są też takie przedsięwzięcia, gdzie styropian nie sprawdzi się jako podbudowa sztucznych skał. Można wtedy użyć stalowych konstrukcji kratowniczych lub murowanych podbudów w celu wzmocnienia dekoracji. Więcej informacji można znaleźć na naszym blogu we wpisie Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie?

6

Czy dekoracje z betonu są drogie i jaka jest ich cena?

Dekoracje wykonane z betonu często są jedyną opcją na wykonanie tematyzacji zawierających w swoim projekcie skały bądź drzewa naturalnej wielkości. Przedsięwzięcia, które angażują setki bądź tysiące metrów kwadratowych, nie byłyby możliwe do wykonania ze względu na wysoki koszt użycia naturalnych materiałów, bądź dowiezienia takiej ilości płyt kamiennych na miejsce budowy. Stąd też cena sztucznych skał znacząco wpływa na obniżenie kosztów budowy. Ważne jest również przedyskutowanie przed przystąpieniem do realizacji prac co można uzyskać mieszcząc się w założonym przez inwestora budżecie. Jednocześnie należy pamiętać, że niezwykle ciężko jest zbudować sztywny cennik na wykonanie sztucznych skał, ze względu na bardzo zróżnicowaną strukturę tych dekoracji. W zasadzie finalna oferta jest przygotowywana indywidualnie pod konkretne zapytanie.

7

Dlaczego sztuczne skały a nie prawdziwe?

Wykorzystywanie naturalnych skał i kamieni ma swoje ograniczenia, zarówno w sferze budżetowej jak i konstrukcyjnej. Aranżacje skalne, które są niewielkie, faktycznie można wykonać we własnym zakresie z wykorzystaniem naturalnego kamienia. Jednak zawsze napotyka się problemy związane z budową na nieco większą skalę niż rozlokowanie pojedynczych niewielkich głazów czy niewielkich płyt kamiennych. W takim wypadku jedynym wyjściem jest zastosowanie sztucznych skał, które w bardzo elastyczny sposób można dopasować do otoczenia, w którym będą budowane. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie oraz bardziej estetyczne. Unika się w ten sposób widocznych łączeń, które byłyby nieuniknione przy wykorzystaniu naturalnego kamienia. Sztuczne skały dają możliwość tworzenia dużych monolitycznych struktur głazów i skomplikowanych formacji skalnych. Odpowiedź na to pytanie rozwinęliśmy we wpisie w naszym blogu pt. Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych.

8

Czy o sztuczne skały należy dbać w specjalny sposób?

Nie, nie trzeba.  Nasze produkty są wykonane w taki sposób, aby były bezobsługowe.  Należy je traktować tak jak naturalne skały bądź głazy. Okazjonalnie można oczyścić je wodą w celu pozbycia się kurzu i brudu za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli dekoracje są wewnątrz budynku wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką.