Q&A: Pytania i Odpowiedzi

1

Dlaczego dekoracje z betonu a nie z innych materiałów?

Dekoracje z mieszanek betonowych i polimerobetonowych są jednym z wielu rozwiązań dostępnych na rynku. Główną alternatywą dla produktów z betonu są wyroby wykonane z żywic poliestrowych i epoksydowych. Nie można wskazać, która metoda jest lepsza bądź gorsza. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Ważną kwestią przed wyborem rodzaju dekoracji jak np. sztuczne drzewa czy skały jest odpowiedzenie sobie w jakich warunkach będą użytkowane, jaką skalę realizmu chcemy uzyskać. Trzeba wiedzieć że wyroby z betonu charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością a kiedy dotyka się takich dekoracji, nie towarzyszy im uczucie „sztuczności” jak to jest przy kontakcie z żywicznymi dekoracjami. Dekoracje z betonu jednak angażują zdecydowanie więcej środków i są droższe od metod produkcji opartej o żywice.

2

Czy dekoracje betonowe wyglądają sztucznie?

I tak i nie. Jest to uzależnione od tego kto wykonuje taką dekorację. Przy wytwarzaniu rzeźb ze sztucznego kamienia, drzew czy sztucznych skał, pracują ludzie doświadczeni oraz talentem artystycznym. Jest to o tyle istotne, że każdy finalny produkt jest unikalny oraz jest też swoistym dziełem sztuki, nad którym rzeźbiarz spędził wiele godzin. Jeżeli taką pracę wykonuje osoba bez niezbędnego doświadczenia, to bardzo łatwo uzyskać rezultat dużo poniżej wcześniejszych oczekiwań. Dlatego ważne jest aby takie zlecenia były realizowane przez doświadczonych wykonawców.

3

Jaką fakturę i kolorystykę można uzyskać?

Beton jest bardzo plastycznym materiałem i kiedy jest świeży można go kształtować w zasadzie w dowolny sposób. Beton można porównać do takich materiałów jak glina, z której można wykonać niezliczoną ilość przedmiotów o bardzo skomplikowanym kształcie i fakturze. Kolorystyka jest z reguły w odcieniach ziemistych, ze względu na to że z betonu najczęściej wytwarza się takie dekoracje jak imitacja kamienia czy drewna. Do nadawania koloru wykorzystuje się barwniki mineralne, które są niewrażliwa na UV, przez co nie ulegają wyblaknięciu. Dekoracje betonowe jednak są często poddane intensywnej eksploatacji jak na przykład sztuczne skały w wybiegach dla zwierząt w zoo, czy kamienne ławy. Jednak miejscowe przetarcia lub przebarwienia można w łatwy sposób skorygować.

4

Czy dekoracje betonowe są wytrzymałe?

Wytrzymałość dekoracji betonowych  zależy od dwóch czynników. Pierwszy to sama warstwa dekoracyjna, która jest wytrzymałym materiałem o ile jest nałożona odpowiednio grubo. Następnym czynnikiem jest podbudowa, lub konstrukcja wewnętrzna. Przy dużych objętościowo formacjach jak sztuczne głazy czy drzewa, mamy do czynienia z pustymi  w środku wytworem. Konstrukcja wewnętrzna powinna być tak przemyślana, aby mogła wytrzymać samą wagę betonu, stanowiącego warstwę dekoracyjną jak i przewidziany sposób użytkowania. W prostych i niewymagających realizacjach może do tego nadać się styropian. Jednak są też takie przedsięwzięcia, gdzie styropian nie sprawdzi się jako podbudowa sztucznych skał. Można wtedy sięgnąć po konstrukcje kratownicze i inne sposoby wzmocnienia dekoracji. Więcej informacji można znaleźć na naszym blogu we wpisie Czy rodzaj podbudowy sztucznych skał ma znaczenie?

5

Czy dekoracje z betonu są drogie?

Dekoracje z betonu często są droższe niż oczekiwania zamawiającego, jednak nadal stanowią alternatywę dla naturalnych materiałów. Szczególnie w przypadku kiedy mamy do czynienia z dużymi zabudowami liczącymi po 1000m2 i więcej. W takich realizacjach niemożliwe było by wykorzystanie naturalnych materiałów jak na przykład głazy. Działa tutaj również zasada „otrzymujesz to za co płacisz”, dlatego ważne jest przedyskutowanie przed przystąpieniem do prac co można uzyskać mieszcząc się w określonym budżecie.
Jednocześnie należy pamiętać, że niezwykle ciężko jest zbudować sztywny cennik na wykonanie sztucznych skał, ze względu na bardzo zróżnicowaną strukturę tych dekoracji. W zasadzie finalna oferta jest przygotowywana indywidualnie pod konkretne zapytanie.

6

Dlaczego sztuczne skały a nie prawdziwe?

Wykorzystywanie naturalnych skał i kamieni ma swoje ograniczenia, zarówno w sferze budżetowej jak i konstrukcyjnej. Aranżacje skalne, które są niewielkie, faktycznie można wykonać we własnym zakresie z wykorzystaniem naturalnego kamienia. Jednak zawsze napotyka się problemy związane z budową na nieco większą skalę niż rozlokowanie pojedynczych niewielkich głazów. W takim wypadku jedynym wyjściem jest zastosowanie sztucznych skał, które w bardzo elastyczny sposób można dopasować do otoczenia, w którym będą budowane. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie oraz bardziej estetyczne. Unika się w ten sposób widocznych łączeń, które byłyby nieuniknione przy wykorzystaniu naturalnego kamienia. Sztuczne skały dają możliwość tworzenia dużych monolitycznych struktur głazów i skomplikowanych formacji skalnych. Odpowiedź na to pytanie rozwinęliśmy we wpisie w naszym blogu pt. Dlaczego sztuczne skały zamiast naturalnych.