Blog

8 lutego 2017

Niecodzienne zastosowanie sztucznych skał w szpiegostwie

Niezwykle ciekawa informacja obiegła ostatnio internet.

Wiele gazet podało informację, iż odkryto szpiegowski sprzęt, który został zamaskowany w sztucznych skałach. Instalacje szpiegowskie zainstalowano na niezamieszkanej wyspie, nieopodal Syryjskiego portu Tartus. Zakamuflowany sprzęt służył do monitorowania ruchów Rosyjskiej Marynarki Wojennej jak i do sprawdzania ruchu wojsk Syryjskich.

Trzy urządzenia sporych rozmiarów nie zostały jednak należycie ukryte.

Zostały odkryte przez rybaków na niewielkiej wyspie Ant, położonej na Morzu Śródziemnym. Sprzęt został obudowany sztucznymi skałami. Ponoć jakość kamuflażu była bez zarzutów. Odwzorowano naturalne struktury geologiczne, oraz zadbano o najdrobniejsze detale imitacji skał taki sposób, aby zlewały się z otaczającymi je głazami. Mimo wykonania stosunkowo dobrej jakościowo sztucznej skały, to syryjska telewizja pokazała w swoich materiałach kamery, anteny satelitarne oraz inne obiekty służące do monitoringu, które zostały rozmieszczone między sztucznymi skałami.

Nawiązując do Syryjskiej telewizji AL.-Manar, instalacja mogła monitorować i nagrywać aktywność rosyjskich statków należących do marynarki wojennej i natychmiastowo przesyłać zdjęcia za pomocą satelitów.

Prawdopodobnie instalacje te zostały zamontowane przez nurków należących do Izraelskiej armii. wyspa była wcześniej odwiedzana przez komandosów, których zadaniem było zebranie niezbędnej ilości próbek skał i kamieni. Materiały te następnie posłużyły konstruowaniu sztucznych skał, uzyskaniu odpowiednich barw jak i faktury kamieni, tak aby finalnie zlewały się z otoczeniem. Budowa całej instalacji trwała zaledwie jedną noc. Nurkowie niezauważeni przez nikogo, wybudowali i uruchomili trzy działające stacje monitoringu. Nie wiadomo jednak, jak długo urządzenia monitorujące działały. Prawdopodobnie zdążyły zebrać pokaźną ilość danych o ruchach wojsk Rosyjskich oraz Syryjskich.

Jak widać zastosowania dekoracji skalnych,

mogą odbiegać od tych do których my przywykliśmy. Potrafią stanowić doskonały kamuflaż – jeżeli są wykonane odpowiednio. W tym przypadku jednak urządzenia zostały odkryte nie przez jakość sztucznych skał ale przez niewłaściwe zamaskowanie instalacji. Do tego celu doskonale nadały się prefabrykowane elementy, wykonane z wytrzymałego i lekkiego betonu wykonanego w technologii GFRC. Dzięki temu można zrobić sztuczne skały w przeciągu kilku godzin.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z innych ciekawych instalacji wojskowych, w których zostały zastosowane sztuczne skały do kamuflażu.

Ciekawostki

Podobne Wpisy