Projekt Tematyzacji Orientarium

Informacje o Projekcie

Data Zakończenia: 2022

Lokalizacja: Łódź / Polska

Generalny Wykonawca: Mosty Łódź S.A.

Główny Architekt: Szlachcic Architekci Dorota Szlachcic

Projekt Tematyzacji: Odaibe Visuals, sKalisty

Opis Projektu

Budynek Orientarium w Łodzi to jeden z najciekawszych przykładów architektury ZOO w Polsce. Został zaprojektowany przez firmę Szlachcic Architekci i uważany jest za jeden z najlepszych projektów tego typu w Europie. Budynek Orientarium został doceniony przez międzynarodowe jury w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022-2023, zdobywając nagrodę w dwóch kategoriach: Leisure Architecture oraz Public Service Architecture. European Property Awards to część International Property Awards, zwanych „Oscarami w branży nieruchomości”. Prace nad projektem były wysiłkiem zespołowym wspartym przez wielu partnerów, w tym Odaibe, Biotope Hub, Transcom Katowice, Arup, Jadorna, sKalisty, ZOO Łódź, Mosty Łódź SA i Sigma Advanced Aquarium Technologies.

Proces projektowania tematyzacji Orientarium trwał 4 lata i wymagał ogromnego wysiłku ze strony zespołu Szlachcic Architekci, Odaibe oraz naszej firmy sKalisy. Projektanci skupili się na tworzeniu przestrzeni, która będzie nie tylko atrakcyjna dla zwiedzających, ale także przyjazna dla zwierząt i zapewniająca im odpowiednie warunki do życia.

W budynku Orientarium znajdują się ekspozycje przedstawiające różne regiony Azji, a także miejsca takie jak Wyspy Sundajskie czy Świątynia Makaków. Zwiedzający mogą zobaczyć tam m.in. krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, makaki wanderu, wyderki orientalne, anoa, jeżozwierze palawańskie, indyjskie oraz różne gatunki ptaków, owadów i innych zwierząt.

Zakres Prac

Projekt tematyzacyjny obejmował kompleksowe zaprojektowanie wybiegów dla zwierząt wewnątrz i na zewnątrz budynku. W ramach projektu zostały zaprojektowane:

  • konstrukcje wsporcze i podbudowę dekoracji,
  • dekoracje,
  • sztuczne skały,
  • repliki świątyń,
  • rzeźby i płaskorzeźby
  • sztuczne drzewa,
  • rafy koralowe,
  • wodospady
  • wyposażenie wybiegów dla zwierząt.

Projekt również uwzględniał technologię wykonania i szczegółowe opisy projektowanych dekoracji wraz ze specyfikacją materiałową.